InterBridge propojil zájemce o vědecké poznání. Tentokrát s mikroskopií.

4. 7. 2024

Na konci května a v polovině června hostil Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL dva výjimečné workshopy zaměřené na práci s elektronovým mikroskopem. Do Liberce tyto akce pořádané ve spolupráci s německými partnery pod hlavičkou iniciativy Multidisciplinární most | InterBridge přilákaly 25 nadšených účastníků včetně těch z Německa a Polska. 

"Snažíme se ukázat, jak může věda spojovat lidi napříč hranicemi v našem Trojzemí. Naše workshopy nejsou jen ukázkami technologií, ale společně sdílíme znalosti a budujeme přátelské vazby se stejně naladěnými lidmi z Německa a Polska. Jsme nesmírně rádi, že vytváříme prostor pro nové spolupráce a přátelství. Věříme, že podobné akce přispějí k prohloubení přeshraničních vztahů a inspirují další k objevování fascinujícího světa vědy," říká Hana Křížová z iniciativy Multidisciplinární most | InterBridge.

Nadšení pro vědu nezná hranice

Na workshopech byli ochotnými průvodci zkušení "mikroskopmasteři" Pavel Kejzlar a Michaela Petržílková z CXI TUL. Oba výzkumníci se věnují mikroskopii řadu let. Na akcích umí vytvořit přátelskou a uvolněnou atmosféru a účastníky aktivně vtáhnou do světa mikroskopie. Účastníci měli také možnost přinést si do laboratoře mikroskopie na CXI TUL své vlastní vzorky a vytvořit si preparáty, které zkoumali pod elektronovým mikroskopem. Mnohonásobné zvětšení umožní unikátní náhled přírodních struktur, často překvapivé a vizuálně zajímavé. Pro zaznamenání unikátních struktur si účastníci vytvořili unikátní snímky a mohli je spolu diskutovat.

Jednou z účastnic workshopu byla paní Yolanthe z Žitavy: „Jsem v důchodu, ale přírodní vědy mě vždy fascinovaly. Workshop jsem našla na internetu a hned mě zaujal. Přemluvila jsem kamarádku a přijely jsme do Liberce. Dopoledne jsme prozkoumaly město a botanickou zahradu, odpoledne jsme se ponořily do světa elektronového mikroskopu. Podporujete přeshraniční spolupráci a dáváte lidem možnost nahlédnout do vědecké práce,“ uvedla Yolanthe.

Dalšími účastníky byli paní Leonie a její kolega Lukas z Centra pro inovace a transfer technologií při Vysoké škole v Žitavě a Zhořelci (Hochschule Zittau und Görlitz). Přivezli si také vlastní rostlinné vzorky: semena máku a plod lopuchu. Na workshopu je naplno pod špičkovým mikroskopem prozkoumali. 

Organizátorka Hana Křížová účastníky vyzvala, aby si snímky preparátů z elektronového mikroskopu výtvarně zpracovali. Vybraná výtvarná díla chtějí vystavovat na připravované putovní výstavě na podzim.

Pro více fotografií a zážitků z workshopu klikněte zde.

 

Hlavní partneři

Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren
Skupina UJV
Škoda Auto
AWAL
Elmarco
Česká Zbrojovka
LabRulez
Fakultní nemocnice Motol
Preciosa
Atrea
Innogy
Auren