InterBridge propojil zájemce o vědecké poznání. Tentokrát s mikroskopií.

4. 7. 2024

Na konci května a v polovině června hostil Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL dva výjimečné workshopy zaměřené na práci s elektronovým mikroskopem. Do Liberce tyto akce pořádané ve spolupráci s německými partnery pod hlavičkou iniciativy Multidisciplinární most | InterBridge přilákaly 25 nadšených účastníků včetně těch z Německa a Polska.

"Snažíme se ukázat, jak může věda spojovat lidi napříč hranicemi v našem Trojzemí. Naše workshopy nejsou jen ukázkami technologií, ale společně sdílíme znalosti a budujeme přátelské vazby se stejně naladěnými lidmi z Německa a Polska. Jsme nesmírně rádi, že vytváříme prostor pro nové spolupráce a přátelství. Věříme, že podobné akce přispějí k prohloubení přeshraničních vztahů a inspirují další k objevování fascinujícího světa vědy," říká Hana Křížová z iniciativy Multidisciplinární most | InterBridge.

Nadšení pro vědu nezná hranice

Na workshopech byli ochotnými průvodci zkušení "mikroskopmasteři" Pavel Kejzlar a Michaela Petržílková z CXI TUL. Oba výzkumníci se věnují mikroskopii řadu let. Na akcích umí vytvořit přátelskou a uvolněnou atmosféru a účastníky aktivně vtáhnou do světa mikroskopie. Účastníci měli také možnost přinést si do laboratoře mikroskopie na CXI TUL své vlastní vzorky a vytvořit si preparáty, které zkoumali pod elektronovým mikroskopem. Mnohonásobné zvětšení umožní unikátní náhled přírodních struktur, často překvapivé a vizuálně zajímavé. Pro zaznamenání unikátních struktur si účastníci vytvořili unikátní snímky a mohli je spolu diskutovat.

Jednou z účastnic workshopu byla paní Yolanthe z Žitavy: „Jsem v důchodu, ale přírodní vědy mě vždy fascinovaly. Workshop jsem našla na internetu a hned mě zaujal. Přemluvila jsem kamarádku a přijely jsme do Liberce. Dopoledne jsme prozkoumaly město a botanickou zahradu, odpoledne jsme se ponořily do světa elektronového mikroskopu. Podporujete přeshraniční spolupráci a dáváte lidem možnost nahlédnout do vědecké práce,“ uvedla Yolanthe.

Dalšími účastníky byli paní Leonie a její kolega Lukas z Centra pro inovace a transfer technologií při Vysoké škole v Žitavě a Zhořelci (Hochschule Zittau und Görlitz). Přivezli si také vlastní rostlinné vzorky: semena máku a plod lopuchu. Na workshopu je naplno pod špičkovým mikroskopem prozkoumali.

Organizátorka Hana Křížová účastníky vyzvala, aby si snímky preparátů z elektronového mikroskopu výtvarně zpracovali. Vybraná výtvarná díla chtějí vystavovat na připravované putovní výstavě na podzim.

Pro více fotografií a zážitků z workshopu klikněte zde.