FabLab na liberecké univerzitě patří do sítě Prusa Education

21. 8. 2024

Technická univerzita v Liberci (TUL) a Prusa Research podporují vzdělávání v oblasti 3D technologií. Liberecký FabLab nově patří do sítě Prusa Education, která vzdělává učitele středních škol v oblasti 3D technologií. FabLab je centrum inovací, které nově nabídne pedagogům specializovaná školení, která nejenže rozšíří jejich praktické dovednosti v 3D tisku, ale také jim ukáží, jak tuto technologii efektivně integrovat do výuky a podpořit kreativitu studentů.

Technická univerzita v Liberci patří se svým výzkumem v oblasti 3D technologií k předním akademickým pracovištím v ČR. Firma Prusa Research je lídrem českého trhu v oblasti výroby a prodeje 3D tiskových zařízení a příslušenství. Společně se proto spojují pro budoucnost 3D tisku ve vzdělávání.

"Technická univerzita v Liberci a Prusa Research jsou známí svou průkopnickou prací v oblasti 3D tisku. Naše dlouhodobá spolupráce má za cíl, aby se Česká republika stala lídrem v této technologii," říká Jiří Šafka, vedoucí Oddělení 3D technologií z CXI TUL.

"FabLab nebude jen místem, kde se školí technické dovednosti. Je to prostor, kde se učitelé budou moci inspirovat nejnovějšími trendy v oblasti aditivních technologií a přenést tuto inspiraci přímo do svých tříd. Vzdělávání budoucí generace v tak rychle se rozvíjející oblasti, jako je 3D tisk, je klíčové pro přípravu žáků a studentů na digitální věk. Náš liberecký FabLab je tedy ideálním místem pro sdílení znalostí, experimentování a objevování nových způsobů, jak technologie může měnit svět kolem nás," dodává Jiří Šafka.

FabLab se stane také místem pro rozvoj nových projektů. Například firma Trilab, významný partner NCK P3D, se zaměřuje na pokročilé 3D tiskové technologie a materiály. Její CEO, Vojtěch Tambor, se aktivně zapojuje do diskuzí o nových možnostech spolupráce, které by mohly vést k dalším inovacím v této oblasti. Jejich chytrá řešení a využití vysoce výkonných materiálů mohou výrazně posunout hranice toho, co je v 3D tisku možné.

Technická univerzita v Liberci a Prusa Research dlouhodobě spolupracují jako partneři a největší tahouni Národního centra kompetence pro průmyslový 3D tisk (NCK P3D). Toto konsorcium spojuje více než 27 partnerů zaměřených na udržitelné materiály, efektivní technologie a digitalizaci výroby a významně přispívá k rozvoji aditivních technologií a jejich praktického využití v průmyslu.

Jiří Šafka z TUL k tomu dodává: „Spolupráce s Prusa Research a dalšími partnery, jako je Trilab, je klíčová pro rozvoj nových poznatků v 3D tisku, které můžeme předávat nejen našim studentům, ale i širší komunitě. FabLab je místo, kde budou vznikat noví inovátoři a technici, kteří posunou tento obor dál.“

FabLab posílí vzdělávací možnosti učitelů, ale také přispěje k celkovému pokroku v oblasti 3D technologií v České republice.

#3DPrinting #Innovation #Education #FabLab #PrusaResearch #TechEducation #TULiberec #AdditiveManufacturing #NCKP3D #CzechTech #DigitalSkills #STEM #FutureOfEducation