Vědkyně Fatma Yalcinkaya v prestižním žebříčku Stanford University

2. 10. 2024

Fatma Yalcinkaya, vědkyně z CXI TUL, byla zařazena do prestižní společnosti nejlepších vědců v databázi Elsevier Data Repository. Ta zahrnuje 100 000 nejvíce citovaných vědců podle tzv. c-score. Fatma se nejen aktivně podílí na publikování, ale její práce má také výrazný dopad v dané oblasti, což je klíčové pro její zařazení na tento prestižní seznam. Elsevier Data Repository připravuje Stanford University.

Fatma Yalcinkaya se umístila na globálním seznamu nejlepších 2 % vědců napříč různými obory jak v kategorii Career-Long Impact Ranking, tak i v Single-Year Impact Ranking pro rok 2023. Toto uznání získává už pátý rok v řadě a potvrzuje kvalitu své vědecké práce. „Cítím se poctěná touto příležitostí. Je to prestižní databáze a jsem opravdu potěšená, že jsem ve společnosti nejlepších vědců a vědkyň napříč obory v globálním měřítku. Je to ocenění mé práce, kterého si velmi vážím a zároveň je pro mě závazkem do budoucna,“ říká o svém umístění Fatma Yalcinkaya.

C-score (composite indicator score) je metrika, která hodnotí vědecký dopad autorů na základě celkového počtu citací, pozic autorů v publikacích a samocitací, což umožňuje objektivní srovnání vědců napříč různými disciplínami.

Fatma tímto úspěchem potvrzuje svůj vliv a přínos v oblasti vědy, a její jméno se nyní zařadilo mezi globální špičku v oboru. Fatma se zabývá výzkumem funkčních nanovláken, metodou elektrospinningu, úpravou povrchu nanovláknitých membrán a různými aspekty čištění odpadních vod, včetně mikrofiltrů, technik separace oleje, hydrophilních a hydrophobních membrán, destilace, metod odsolování, protonových výměnných membrán, HEPA filtrů a mikrobiálních palivových článků.

Vědci jsou v databázi Elsevier klasifikováni do 22 hlavních vědeckých oblastí a 174 podoblastí, což ukazuje na šíři záběru a relevance citovaných prací.